Dýňová slavnost 2018

Dýňová slavnost 2018

Dýňová trhová slavnost – 20. 10. 2018, Masarykovo náměstí v Jeseníku.

Dýňová slavnost byla poslední z velkých trhových slavností v roce 2018. Její konání v říjnu se váže na cíl oslavit úrodu, sklizeň a podzimní tradice. Celé náměstí zdobily dýně různých velikostí, bylo možné zakoupit nejen okrasné dýně, ale i ty ke konzumaci a velké množství dýňových produktů, například koláče, pomazánky, marmelády, pivo nebo kávu. Kromě těchto produktů si návštěvníci nakoupili další regionální výrobky a občerstvení ve stáncích.

Do doprovodného programu se zapojily nové i tradičně vystupující spolky a skupiny. Za nováčky to byli Trubači Lesů ČR, úspěšný tým R.U.R. jesenického gymnázia, který představil práci se svými roboty, nebo duo jesenických muzikantů No Tiddlers. Na akci pak znovu vystoupila děvčata z TC Yesdance a divadelní soubor ZUŠ Jeseník.

Po celou dobu akce se mohli návštěvníci fotit v dýňovém fotokoutku nebo hrát dámu na obří šachovnici, kde místo figurek táhli dýněmi. Kromě toho se jeseničtí obyvatelé mohli do slavnosti aktivně zapojit, a to do úspěšných soutěží o nejhezčího dýňového bubáka, o největší dýni, o nejpopulárnější fotku ze slavnosti a o nejlepší dýňovou polévku (v porotě byli: místostarostka Jeseníku, vedoucí stravovacího úseku Priessnitzových lázní, zástupkyně místní Rady seniorů, restauratér a lektorka kurzů vaření).

Do programu se zapojilo Středisko volného času Duha s dílnou výroby podzimních dekorací a Mateřské centrum Krteček s dílnou výroby lucerniček. Odpoledne si lidé společně opekli špekáčky na připravených ohništích přímo na náměstí. Před koncem slavnosti se pak uskutečnilo hromadné rozsvícení několika desítek bubáků, což vytvořilo na náměstí magickou podzimní atmosféru.

Dýňová slavnost přilákala více než 2 000 lidí, kteří si mohli nakoupit regionální produkty, odnést si domů vlastnoruční výrobek z tvůrčí dílny a pobavit se u doprovodného programu. Do soutěže o nejlepší dýňovou dobrotu se zapojilo 10 soutěžících. Do soutěže o nejhezčího bubáka se zapojilo zhruba 30 soutěžících - jednotlivců i týmů ze škol a školek. Lidé uvažující o rozjezdu vlastního podnikání v oblasti výroby a zpracování potravin měli možnost zapojit se se svými výrobky v rámci tzv. Sousedského prostoru. Fotografie lze najít na webu a na Facebooku spolku nebo na facebooku přátel S dětmi po Evropě.