Park žije!

Park žije!

„Park žije!“ je série akcí, kterou se rozhodl uspořádat v roce 2018 spolek Sudetikus se svými partnery, přáteli a dobrovolníky, s cílem podpořit rozvoj Smetanových sadů a letního divadla v Jeseníku - tak, aby tato krásná místa s velkým potenciálem ožila.

Naším cílem je zapojit lidi z Jesenicka a společně diskutovat o možnostech využití parku a jeho revitalizace. Chceme podnítit zájem mezi obyvateli Jeseníku o trávení volného času ve Smetanových sadech. Chceme, aby si obyvatelé Jeseníku uvědomili a na vlastní kůži vyzkoušeli, že prostor parku může být zároveň využíván různými skupinami obyvatel. Aby poznali, že v parku lze smysluplně trávit volný čas, že není důležité, jaké atrakce se v parku nachází, ale že místo je samo o sobě prostorem pro nejrůznější aktivity. Chceme pomoci vytvořit komunitu, která se bude sama aktivně zajímat a zasazovat o budoucí podobu a využití Smetanových sadů, resp. letního divadla, a napomůže jeho možné rekonstrukci. Akcemi chceme taktéž podnítit zájem samosprávy o revitalizaci objektu letního divadla.

PRO AKCE V ROCE 2019 KLIKNĚTE ZDE!

V roce 2018 bylo naplánováno celkem 6 akcí Park žije!, vždy se specifickým tematickým zaměřením:

Vítání jara

Tématem dubnové akce bylo vítání jara a ním spojených tradic, voda a prameny. Akce se uskutečnila 26. 4. 2018. Jako spolutvůrci programu se zúčastnili školy, hasiči, Lesy ČR, Správa CHKO Jeseníky, soukromé firmy, spolky ad. Dopoledne byl program určen pro žáky jesenických mateřských a základních škol, kteří se mohli účastnit soutěží, tvořivých dílen, závodu na koloběžkách, nácviku hašení lesního požáru záchrany života, a dalších aktivit. Program připravily samy třídní kolektivy jesenických základních škol spolu s dobrovolníky z Gymnázia a organizacemi SVČ Duha, Správou CHKO Jeseníky, hasiči z jesenické pobočky HZS OK, Lesy ČR, s. p. a firmou KOSTKA – kolobka, s.r.o. Odpolední program byl určen pro širokou veřejnost. Organizací EduArt - umění vzdělávat, z.ú. bylo zorganizováno zdobení figuríny Morany, která pak byla v průvodu za zpěvu hozena do řeky Bělé. Po pramenech v parku provedl zájemce Lukáš Abt, autor publikace o jesenických pramenech. Dále byl součástí programu kurz nošení miminek v šátcích, beseda (nejen) o přírodním stavitelství se spolkem Živa Natura, z.s., zpívání u kytary a opékání špekáčků. Studenti Střední školy gastronomie a farmářství pro veřejnost prezentovali 5 pilířů Priessnitzovy terapie. Proběhl otevřený trénink a ukázka capoeiry, brazilského bojového umění spojeného s tancem, akrobacií a hudbou. Na závěr od 18 hodin se na pódiu letního divadla uskutečnil koncert bubeníků. Na infostánku přitom po celou dobu průběhu akce probíhal sběr a diskuse nápadů na zlepšení prostředí v parku.

Tvoříme divadlo

Akce se uskutečnila poslední květnový čtvrtek byla zasvěcena divadlu a odehrála se přímo na jevišti letního divadla ve Smetanových sadech. V rámci programu vystoupily čtyři divadelní soubory s představením především pro děti (Domadlo: Tam, kde žijí divočiny; Divadélko S RADOSTÍ: Kiwi vynálezce; Divadlení k rozvoji i pobavení: Cvrček a mravenci; Dramatky: Nádherné úterý) a na závěr proběhlo divadelní představení pro dospělé a dospívající diváky (Dům Bernardy Alby od Federica Garcíi Lorcy v podání pražského divadelního spolku LaPardon). Návštěvníci (především ti malí)se také zapojili do divadelních dílen. Připraveno bylo opět občerstvení a v kuloárech se debatovalo o tom, jak zlepšit prostředí parku a obnovit a využít letní divadlo.

Multikulturní Jesenicko

V červenci se odehrála další akce hned s dvojím tematickým zaměřením, neboť původně plánovaná červnová akce zasvěcená tanci byla zrušena kvůli nepřízni počasí. Program čtvrtečního odpoledne 26. Července, které bylo věnované různým kulturám, které společně vytvářejí jedinečný ráz Jesenicka, tak doplnili tanečníci, jichž bylo plné jeviště letního divadla ve Smetanových sadech.

Postupně se představili taneční skupina TRSEN se svými country tanci, Ana Maria a Raúl předvedli peruánské tance, poté patřilo letní divadlo izraelským tancům. Skupina Angel’s Tribe zaujala publikum pásmem orientálních břišních tanců. Poté se tančilo v afrických rytmech s hudebním doprovodem skupiny Wassafoli a závěr tanečního programu obstaraly irské tance. Nejedno vystoupení bylo doplněno workshopem, veřejnost se tak mohla zapojit (a také tak hojně činila) a naučit se různé taneční variace.

Živo bylo také u přilehlých stánků, kde mohli návštěvníci ochutnat různé dobroty a nakoupit rozličné výrobky. Ve stánku u Pedra se podávaly tradiční portugalské „bifanas“, rybí koule a sangría. O kus vedle mohli návštěvníci ochutnat peruánskou specialitu „ceviche“ nebo nakoupit tradiční peruánské řemeslné výrobky. V dalším stánku podávali Sandeep a spol. indický dezert „kheer“ spolu s informacemi o Indii a ukázkou tradičního indického oblečení. V německém stánku pak mohli návštěvníci okusit kvalitu tamních potravin či vyzkoušet německou drogerii.

Akce se těšila zájmu hojných návštěvníků, kteří se zapojili do tanečních workshopů, ochutnávali cizokrajnou gastronomii a navazovali kontakty s ostatními.

Poetické sady

Tématem srpnové akce byla literatura, a především poezie. Poetické sady byly připomínkou básníků a umělců, v nichž návštěva Jeseníku zanechala stopu a odrazila se v jejich díle. Připomněli jsme si noblesní éru konce 19. století, kdy do města a Priessnitzových lázní mířily známé osobnosti. U historie jsme ale nezůstali a pozvali jsme na pódium letního divadla také mladé básníky a současné spisovatele, kterým Jeseník učaroval.

Program započal interaktivním programem pro děti a poctou Pavlu Šrutovi „Navždy s Lichožrouty“. Dále se na jevišti představili jeseničtí básnící Marcela Vaňková s Otou Ševčíkem za hudebního doprovodu Marka Zbořila. Následovalo autorské čtení Jaroslava Irovského, který přednesl ukázky ze svých děl. Poetické odpoledne bylo zakončeno vystoupením Pavla J. Hejátka, který přednesl především vlastní zhudebněné básně. V rámci akce byly také připraveny okruhy pro poetické procházky parkem a poznávání jeho zákoutí.

Den architektury

Poslední ze série akcí Park žije! bude propojena s festivalem Den architektury –  bude se jednat o odpoledne a večer věnovaný architektuře, veřejnému prostoru, historii parku Smetanovy sady a přilehlé vilové čtvrti (přezdívané Jesenický West-End). Určitě si nenechte akci ujít, podrobné informace jsou uvedeny v pozvánce.

Aktivity byly podpořeny Nadací Via v programu Živá komunita s přispěním Nadace JABLOTRON a NET4GAS.

Pro uspořádání akcí Park žije! v roce 2019 byla zorganizována fundraisingová kampaň s podporou Nadace Via.

Fotografie
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Park žije!
Kam dál
Beats In Park 2020

Beats In Park 2020

Beats in Park je Festival elektronické hudby v parku v Jeseníku spolu s pop-up restauracemi z Restaurant Day Jeseník, stánky, atrakcemi, malováním henou, skákacím hradem a skluzavkou a dalšími překvápky! Koná se v sobotu 18. července od 10:00 na Letním divadle ve Smetanových sadech v Jeseníku. Je součástí cyklu akcí Park žije - vítání léta, který se koná s cílem navr ... (více)

Park žije 2019

Park žije 2019

Smetanovy sady znovu ožívají! V roce 2019 ve Smetanových sadech chystáme sérii aktivit pojmenovanou Park žije! Do programu jsou zapojeny tyto akce (klikněte na akci pro více informací): 6.4.2019 Ukliďme Česko 25.4.2019 Den Země 8.6.2019 Brigáda a piknik na Náplavce 21.6.2019 Tvoříme divadlo 18.7.2019 Procházka Nordic Walking ve Smetanových sadech 22.8.201 ... (více)