Členové spolku

Členy spolku jsou:

Martina Seidlerová (předsedkyně), Matěj Podhola, Lenka Sedláčková, Markéta Turková, Filip Kania, Veronika Alexová, Jana Hálová a Hana Havlovičová.

Martina Seidlerová

Jmenuji se Martina Seidlerová a jsem z Jeseníku.

Pracuji jako lektorka angličtiny a ve volném čase se věnuji organizaci komunitních akcí.

K práci s komunitou mě inspirovala kultura v Mexiku, kde jsem strávila rok, a uvědomila jsem si, jak důležitá je starost o prostředí, ve kterém žijeme a dobré vztahy a spolupráce mezi lidmi.

Od roku 2014 pořádám 4x ročně sousedský festival domácího jídla a originálních restaurací Restaurant Day Jeseník, kde se mi daří motivovat několik desítek lidí k otevření vlastních mini-restaurací v Jesenickém parku na náměstí svobody, jindy opuštěném místě s bezdomovci a závislými.

Od roku 2015 pořádám Ranní kluby Jeseník. Jsou to diskuzní setkání místních lidí, kteří se zajímají o to co se děje v regionu, chtějí spolu sdílet názory, řešit problémy, popovídat si o novinkách a navázat spolupráci. Z těchto setkání vzniklo několik zajímavých projektů spolupráce. Rozvinul se nápad na komunitní výrobnu marmelád. Vznikla naučná stezka propojující dvě obce. Rozplánoval se projekt webové przentace Rychlebských hor. Zorganizovaly se dílničky a doprovodný program slavností na náměstí. Prodiskutovala se zajímavá lokální témata. V současnosti jsou Ranní kluby rozděleny na 2 odnože - Ranní klub Jeseník a Ranní klub Javorník, který se koná v Tančírně v Račím údolí.

Od roku 2015 také měsíčně pořádám kavárenské kvízy. Lidé se setkají, vytvoří tým a odpovídají na otázky z různách oblastí. Výherce dostane cenu od kavárny. Pravidelně chodí 30 lidí, je to zábava a také příležitost se setkat.

Od roku 2015 také pořádám s kolegyní Lenkou Sedláčkovou Jesenické trhy a slavnosti. Heslem trhů je „místní pro místní“. Podporujeme lokální ekonomiku, zapojujeme regionální zemědělce a farmáře, v rámci doprovodného programu zapojujeme místní neziskovky, spolky, školy a školky. V roce 2016 jsme uspořádaly 14 trhů a 4 slavnosti na téma Velikonoce, sousedství, kejklířství, sklizeň.

Spolek, který jsme v roce 2016 s Lenkou a Hankou Havlovičovou založily, se jmenuje Sudetikus = kus Sudet. Ze Sudet byla po válce odsunuta většina původního obyvatelstva a s ním i kapitál a vzdělanost. Noví prostí obyvatelé z celé republiky i zahraničí do regionu přicházeli hledat levné bydlení a nový život. Tato směs obyvatelstva byla za komunismu nucena starat se hlavně o sebe, o ničem jiném vlastně nemohli rozhodovat a na veřejnosti se museli chovat tak, jak se má. S kapitalismem byla vytunelována a zrušena většina podniků a lidé ztratili práci. S těmito historickými okolnostni vznikl podle mého názoru v lidech pocit chudoby, beznaděje, pasivita a také odpor.

Toto chci změnit. Chci aktivizovat lidi, aby se začali podílet na tom, jak se bude město i region vyvíjet v budoucnosti, chci jim vrátit pocit síly a sebevědomí a spoluúčasti na tom, jak bude město a region vypadat, jaké akce se tam budou konat, jak se v něm bude žít.

Lenka Sedláčková

V současnosti přechodně žije v zahraničí a stará o miminko a své dvě další děti.

Hana Havlovičová

Učitelka v MŠ České Vsi, zajišťuje materiální vybavení a pomůcky pro Sudetikus.

Matěj Podhola

Pracuje na MÚ Jeseník na odboru ŽP. Má na starosti projekty a finance spolku a je vždy při ruce, když je potřeba.

Veronika Alexová

Pomáhá s PR spolku Sudetikus.

Filip Kania

Má na starosti materiální vybavení a logistiku, můžete se s ním setkat na infostánku, kde Vám rád podá informace, také pomáhá zajišťovat podklady pro organizaci trhů.

Jana Hálová

Stará se o pořádání bazárků oblečení v Kapli.