Předchozí | Dalšístrana / 3 12-24 z 27 novinek
17.04.2020
Vláda konečně rozhodla o znovuotevření farmářských trhů, proto bychom Vás chtěli s radostí informovat, že naše Jesenické farmářské trhy se uskuteční v termínech 22.5.2020, 19.6.2020, 10.7.2020, 21.8.2020, 18.9.2020, 16.10.2020 a 13.11.2020. Těšíme se na stálé i nové prodejce a na vás, naši milí nakupující.
11.03.2020
Po zvážení všech rizik jsme se rozhodli Velikonoční trhy 20.3.2020 na Masarykově náměstí zrušit.
Přejeme Vám hezké jaro, doufáme, že budete mít možnost navštívit velikonoční trhy jinde - které se budou konat později. Třeba v Tančírně v Račím údolí 5.4. nebo v Priessnitzových lázních 11.4.
A s našimi prodejci se uvidíte na Jesenických trzích 17. dubna na náměstí v Jeseníku - pokud bude situace příznivá.
Opatrujte se!
Zdraví pořadatelé
Spolek Sudetikus
Více informací podá Martina Seidlerová na tel. 704 143 003.
09.01.2020
Ve čtvrtek 16.1.2020 proběhne na Gymnáziu Jeseník diskuze se studenty "Nebojme se komunální politiky". Cíli tohoto setkání je zprostředkovat studentům inspirativní setkání s mladými politiky, sdílet se studenty informace, jak funguje veřejná správa a samospráva, jak vstoupit do komunální politiky a co všechno tento vstup obnáší, a dát studentům sebedůvěru, že mohou veřejné dění ovlivňovat stejně dobře, jako ti starší.
Diskuze proběhne ve spolupráci s Nadací Via a Gymnáziem Jeseník.
https://www.facebook.com/events/579280792637302/
24.11.2019
Předsedkyně spolku Martina Seidlerová byla pozvána na výroční konferenci Aspen Institute Central Europe Kam kráčíš, Česko? Cílem konference je poskytnout přehled politického, hospodářského a společenského vývoje České republiky v kontextu střední Evropy.
https://www.aspeninstitutece.org/event/kam-kracis-cesko-2019/
30.07.2019
Na srpen chystáme spoustu super letních akcí!
16.8. Farmářské trhy,
17.8. Restaurant Day,
22.8. Multikulturní Jesenicko!
Sledujte v menu sekci "PŘIPRAVOVANÉ AKCE" pro více informací a taky náš facebook! Těšíme se, že si to solu užijeme!
https://www.sudetikus.cz/cz/pripravovane-akce/
21.06.2019
Dnes večer se uvidíme na trzích na náměstí a ve Smetanových sadech na divadelním festivalu!
28.05.2019
Zveme všechny na Ranní klub, kde budeme diskutovat na téma "Budoucnost lesů na Jesenicku".
Kdy? Středa 5.června 2019, 10 - 13h
Kde? Zdravá kavárna v Jeseníku (Vodní ulice 227/7, naproti ZUŠ Březinova)
Cílem je informovat veřejnost o současné situaci, důsledcích a vyhlídkách do budoucna. Ze setkání bude pořizován zápis pro ty, kteří se nemohli zúčastnit. Zaměříme se zejména na otázky:
Kůrovec – jaké jsou příčiny jeho rozsáhlého šíření? Jak lze proti tomu bojovat? Zasahovat nebo nezasahovat? Kůrovec jako příležitost - dojde k obnově lesa v přirozenější, udržitelnější podobě?
Jakou roli hraje, zda je les v CHKO? Jaké má CHKO pravomoci?
Jaké jsou legislativní povinnosti pro vlastníka/správce lesa?
Je potřeba změnit hospodaření (např. holoseč vs. jednotlivé kácení)? Je potřeba legislativních změn pro lesní hospodaření?
Jaká jsou doporučení/způsoby pro efektivní obnovu kalamitních ploch? Co sázet místo smrků? Jak více využít přirozených procesů?
Jak se občané mohou zapojit do sadby (viz akce na Rejvíze, Bruntál)?

Samozřejmě prostor bude i na vaše dotazy, sdílení zkušeností, kontaktů a pozvánek na další akce.

Co je Ranní klub?
Je to prostor pro každého, kdo chce diskutovat nad lokálními problémy nebo jen naslouchat u šálku dobré kávy nebo čaje. Ranní klub je diskuzní setkání lidí, které zajímá rozvoj Jeseníku a chtějí svým dílem přispět.
https://www.sudetikus.cz/cz/nase-aktivity/ranni-klub.html
14.04.2019
Velikonoční slavnost si lidé užili. I přes sněžení

„Letos jsme druhý rok po sobě měli slavnost spíše vánoční, nicméně všichni jsme to statečně zvládli,“ poznamenala s úsměvem Markéta Turková z pořádajícího spolku Sudetikus.

Na pódiu se představily šikovné děti z jesenických školek, místní pěvecké a folklorní soubory. Součástí akce bylo tvoření velikonočních ozdob, novinkou pak soutěž o nejvypečenějšího velikonočního beránka.

Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/velikonocni-slavnost-si-lide-uzili-i-pres-snezeni-20190414.html
https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/velikonocni-slavnost-si-lide-uzili-i-pres-snezeni-20190414.html
07.03.2019
Velikonoční trhová slavnost již počtvrté v Jeseníku!
Přijďte na náměstí oslavit svátky jara! Tradiční slavnost pořádaná spolkem Sudetikus se uskuteční na Masarykově náměstí v sobotu 13. dubna od 10 hodin. V dopoledním programu vystoupí například děti z jesenických mateřských škol, v odpoledním pak Komorní sbor Florian, folklorní soubor Trnka, sbor JESEN, Pavel Čadek s Úcellovou skupinou a další. Nachystané budou nejen prodejní stánky s regionálními produkty a velikonočním zbožím, ale také tvořivé dílny (pletení pomlázek, malování kraslic, výroba velikonočních ozdob, ukázka velikonočních zvyků.) Na místě si děti s EduArty vyrobí Moranku, symbol odcházející zimy. Dozví se také o jarních tradicích na Jesenicku. Zasoutěžíte si v různých velikonočních disciplínách a vyfotíte se ve fotokoutku. Speciální obědové menu pro Velikonoční slavnost připraví Hotel Slovan. Zapojte se do soutěže o nejvypečenějšího sladkého beránka a vyhrajte cenu a všeobecné uznání! Beránka je třeba přinést do 14 hodin na infostánek).
Více informací - rozklikněte v menu NAŠE AKTIVITY - SLAVNOSTI - VELIKONOČNÍ - 4.VELIKONOČNÍ SLAVNOST

https://www.sudetikus.cz/cz/nase-aktivity/18-4-velikonocni-slavnost.html
https://www.sudetikus.cz/cz/nase-aktivity/18-4-velikonocni-slavnost.html
26.08.2018
Cílem Kejklířské slavnosti bylo oslavit radost, divadlo a různé pouliční umění. Náměstí naplnili hudebníci, akrobati, a nejrůznější atrakce jako například kolotoč či lukostřelecká střílna. Příchozí si mohli na jarmarku zakoupit regionální produkty a občerstvení. Po celou dobu slavnosti měli k dispozici hned tři stany. Jeden odpočinkový, jeden kejklířský, kde se učili například žonglovat, triky s míčkem hakisak, nebo foukat obří bubliny y bublifuku a jeden tvořivý, kde se nacházel Montessori koutek s pomůckami pro montessori výuku (mapy, aktivity) a dílnička spolku EduArt. Do programu se zapojili také senioři z Rady seniorů, a to s retrobazarem, nebo Mateřské centrum Krteček s koutkem pro děti. Edukativně zaměřený zábavný program představil recyklaci elektra. Kromě celodenního doprovodného programu ve stanech se konala řada představení jesenických i regionálních spolků na pódiu. Kejklířskou show zahájil několikanásobný mistr světa v hakisaku a jesenický rodák Milan Benda. Po něm předvedli své dovednosti děti z klubu Karate Jeseník. Následovala interaktivní Pirátská pohádka interaktivního Divadélka Malé Bo z Javorníku, představení a výuka zumby s Anou Mariou Filo ze Skorošic a POI vystoupení s Fire Tripper z Vidnavy. Slavnost završily kapely ŇiJak z Jeseníku a Sevap Company s olomouckým kytaristou.
21.10.2018
Také letošní třetí ročník Dýňové slavnosti v Jeseníku oslavil sklizeň a úrodu. Regionální produkty na jarmarku se nabízeli už od desíti hodin. Odpoledne pak začal také bohatý kulturní program. Kromě toho si návštěvníci zasoutěžili nebo vyráběli různé maličkosti.

Slavnost zahájili ve dvě hodiny fanfáry Trubačů Lesů ČR pod vedením Renaty Jeřábkové. Dále se představili děvčata z tanečního centra Yesdance, po který si s návštěvníky zatančil také robot týmu R. U. R. jesenického gymnázia. Na programu bylo dále divadlo Láska a smrt, povídání o řeči zvířat a nakonec se rozezněly tóny dua No Tiddlers. Stejně jako při dalších slavnostech se i na Dýňové nacházel tvořivý stan, pod ním si rodiče s dětmi vyrobili s pomocí MRC Krteček třeba lucerničky. Kdo měl chuť zapojit své mozkové buňky, mohl si zahrát dámu, při níž místo figurek táhl dýněmi.

Kromě toho se přímo na slavnosti uskutečnili tři soutěže, a to o nejlepší dýňovou polévku, o největší dýni a o nejhezčího dýňového bubáka. K dispozici pak byl fotokoutek, kde si příchozí pořídili vtipné fotografie. V následné fotosoutěži se pak hodnotila nejoblíbenější fotka z Dýňové slavnosti. Všichni vítězové obdrželi zajímavé ceny.

Stejně jako při každé akci spolku Sudetikus bylo cílem trhové slavnosti oživit veřejný prostor, podpořit místní ekonomiku, místní spolky, sousedské vztahy a dát příležitost ukázat lidem, co v nich je. Akce se uskutečnila s podporou Olomouckého kraje, města Jeseník a dalších.
06.02.2019
Další Restaurant Day, mezinárodní festival pop-up restaurací se bude konat v neděli 17. února!

Kdokoliv má možnost otevřít restauraci či kavárnu podle svých představ a pohostit své známé, návštěvníky Restaurant Dy, nebo náhodné kolemjdoucí.

Co to je pop-up restaurace? Je to taková restaurace, která se objeví na chvíli na nějakém místě a potom zase zmizí.

Jak se zúčastnit? Připravte s rodinou nebo kamarády menu a přijďte se pochlubit svým kulinářským uměním a nápady. Přineste si stolečky a nádobí.

Cílem akce je podpořit nadšení místní kuchaře aby ukázali, co v nich vězí, dále potom pobavit se společně a ochutnat jedinečné dobroty.
Těšíme se na další setkání!

Prosím, sdílejte pozvánku a zvěte na událost přátele, které baví kouzlit v kuchyni!

Potřebujete více informací?
Zkuste se podívat tady http://restaurant-day-jesenik.webnode.cz/ nebo na oficiální stránky akce (v angličtině) www.restaurantday.org nebo kontaktujte ambasadorku Restaurant Day pro Jesenicko:
Martinu Seidlerovou na mailu rdj@hotmail.cz nebo mobilu 704 143 003.
Předchozí | Dalšístrana / 3 12-24 z 27 novinek