Předchozí | Dalšístrana / 3 12-24 z 31 novinek
25.04.2021
1. - 8. května 2021 / Máj v třešňové aleji
Muzikantská stezka, Jeseník
Pojďte přivítat máj v třešňové aleji!
Epidemiologická situace stále nepřeje hromadným akcím, tak se i letošní Slavnost třešní odkládá.
Udělejte si ale s rodinou nebo přáteli vycházku a podívejte se, jak naše třešničky rostou a jestli potřebují vytrhat trávu kolem kmenů nebo opravit opěry a pletivo. Nezapomeňte se políbit!
Pošlete nám pak krátkou zprávu o tom, jak Váš strom roste, jestli mu nechybí cedulka a vaše další nápady a komentáře na alej@sudetikus.cz. Pošlete nám taky vaši fotku, ať z ní a dalších můžeme udělat koláž, jako vloni!
Třešňovou alej jsme společnými silami vysadili v listopadu 2017.
https://www.sudetikus.cz/cz/nase-aktivity/20-tresnova-alej.html?fbclid=IwAR3WaGxx6ki7Ak4GW0UXx4ScO5rEfDWSORL1hmLtIP4GAziJMdWwb_dIw_g
08.04.2021
Jesenické farmářské trhy zahajují sezónu 2021! První trhy se uskuteční v pátek 16.4. od 9 do 16h na Masarykově náměstí v Jeseníku. Těšíme se na viděnou!
https://www.facebook.com/events/282757093321708
01.03.2021
VELIKONOČNÍ TRHY SE RUŠÍ! Musíme odložit nebo zrušit Velikonoční trhy na náměstí, které se měly konat 19.3.2021, je nám to líto. Uvidíme, jaká opatření budou platit po 21.3., jestli bude možno trhy uskutečnit ještě před Velikonocemi, nebo až později. Buďte na sebe opatrní a buďte zdraví!
Nařízení vlády: Vláda ČR s účinností ode dne 1. března 2021 od 00:00 hod. do dne 21. března 2021 do 23:59 hod. zakazuje prodej na tržištích, v tržnicích a v mobilních provozovnách (prodej ve stáncích, v pojízdných prodejnách a prodej z jiných mobilních zařízení).
https://covid.gov.cz/opatreni/maloobchod-sluzby/narizeni-pravidla-trhu
02.09.2020
Reakce na článek „Proč Sudetikus tají vlastníky?“

V Jesenickém týdeníku č. 35 ze dne 1. 9. 2020 vyšel na straně 6 mezi inzercí a rubrikou „Vzpomínáme“ článek o našem spolku s názvem „Proč Sudetikus tají vlastníky“. Rádi bychom uvedli na pravou míru alespoň část tohoto pamfletu (byť část členů zastává názor, že na takovou hloupost nemá ani cenu reagovat).

1. Spolek Sudetikus, neměl, nemá a nebude mít vlastníky, je to spolek. Prostě pár lidí se společným záměrem podpořit regionální rozvoje, aktivní občanskou společnost a oživit veřejný prostor se sdružilo za tímto účelem. Stejně tak jsou spolkem třeba fotbalisté v každé malé vesnici anebo včelaři. Tak jako těm 20 fotbalistům nepatří každému dvacetina hřiště, tak členům Sudetiku nepatří farmářské trhy anebo Restaurant day.

2. Ano, máme neveřejný seznam členů. Když spolek vznikal, vycházeli jsme ze vzorových stanov a ty tehdy neveřejný seznam měly. Dnes je to kvůli GDPR naprosto běžná věc. Zkuste si najít na internetu spolky ve svém okolí (nebo je nalézt na serveru justice.cz) a u spousty z nich nenaleznete členskou základnu. Je tomu tak proto, že každý takový spolek má orgán, který za něj jedná. Sudetikus má předsedu (momentálně Mgr. Martina Seidlerová), která jeho jménem vystupuje a jedná samostatně (lze ověřit např. na justice.cz).

3. Spolek Sudetikus se stojí za svou transparentností. Příjemcem dotací je spolek jako takový, nikoliv jeho členové. Předseda spolku při přijetí dotací podepisuje čestné prohlášení, že splnil dotační kritéria. V případě, že by se prokázal opak, je povinen dotaci vrátit a bude čelit trestněprávním sankcím.

4. Kdyby se pan Chovanec (píšící pod pseudonymem ma) zeptal na oddělení školství MÚ Jeseník, které má na starosti dotace, dostal by odpověď, že se seznam členů spolku k žádosti o dotaci dokládá.

5. PŘÍJEMCEM DOTACE JE SPOLEK, NIKOLIV JEHO ČLENOVÉ. Když spolek Sudetikus dostane nějakou dotaci, použije ji na účel v dotaci uvedený. Farmářské trhy, trhové slavnosti (Dýňová, Velikonoční), série akcí na podporu a oživení parku a letního divadla Park žije!, Třešňová alej, a další – tyto aktivity mají své náklady (např. odměny vystupujícím, propagace, materiálové a technické zajištění), přitom členové spolku je dělají bez nároku na honorář. Dělají je proto, že si myslí, že to je vhodná služba občanům a obohacení nabídky kulturních akcí, dobrý způsob zviditelnění a zapojení místních šikovných lidí a vhodné oživení veřejného prostoru Jeseníku, který mají rádi a na kterém jim záleží. Žádné dotační příspěvky nejsou využívány na finanční ani materiální odměňování členů.
https://drive.google.com/file/d/1G-Il_oE-gm8hCuIWQUuEuhgR29yLkGm1/view?usp=sharing
17.04.2020
Vláda konečně rozhodla o znovuotevření farmářských trhů, proto bychom Vás chtěli s radostí informovat, že naše Jesenické farmářské trhy se uskuteční v termínech 22.5.2020, 19.6.2020, 10.7.2020, 21.8.2020, 18.9.2020, 16.10.2020 a 13.11.2020. Těšíme se na stálé i nové prodejce a na vás, naši milí nakupující.
11.03.2020
Po zvážení všech rizik jsme se rozhodli Velikonoční trhy 20.3.2020 na Masarykově náměstí zrušit.
Přejeme Vám hezké jaro, doufáme, že budete mít možnost navštívit velikonoční trhy jinde - které se budou konat později. Třeba v Tančírně v Račím údolí 5.4. nebo v Priessnitzových lázních 11.4.
A s našimi prodejci se uvidíte na Jesenických trzích 17. dubna na náměstí v Jeseníku - pokud bude situace příznivá.
Opatrujte se!
Zdraví pořadatelé
Spolek Sudetikus
Více informací podá Martina Seidlerová na tel. 704 143 003.
09.01.2020
Ve čtvrtek 16.1.2020 proběhne na Gymnáziu Jeseník diskuze se studenty "Nebojme se komunální politiky". Cíli tohoto setkání je zprostředkovat studentům inspirativní setkání s mladými politiky, sdílet se studenty informace, jak funguje veřejná správa a samospráva, jak vstoupit do komunální politiky a co všechno tento vstup obnáší, a dát studentům sebedůvěru, že mohou veřejné dění ovlivňovat stejně dobře, jako ti starší.
Diskuze proběhne ve spolupráci s Nadací Via a Gymnáziem Jeseník.
https://www.facebook.com/events/579280792637302/
24.11.2019
Předsedkyně spolku Martina Seidlerová byla pozvána na výroční konferenci Aspen Institute Central Europe Kam kráčíš, Česko? Cílem konference je poskytnout přehled politického, hospodářského a společenského vývoje České republiky v kontextu střední Evropy.
https://www.aspeninstitutece.org/event/kam-kracis-cesko-2019/
30.07.2019
Na srpen chystáme spoustu super letních akcí!
16.8. Farmářské trhy,
17.8. Restaurant Day,
22.8. Multikulturní Jesenicko!
Sledujte v menu sekci "PŘIPRAVOVANÉ AKCE" pro více informací a taky náš facebook! Těšíme se, že si to solu užijeme!
https://www.sudetikus.cz/cz/pripravovane-akce/
21.06.2019
Dnes večer se uvidíme na trzích na náměstí a ve Smetanových sadech na divadelním festivalu!
28.05.2019
Zveme všechny na Ranní klub, kde budeme diskutovat na téma "Budoucnost lesů na Jesenicku".
Kdy? Středa 5.června 2019, 10 - 13h
Kde? Zdravá kavárna v Jeseníku (Vodní ulice 227/7, naproti ZUŠ Březinova)
Cílem je informovat veřejnost o současné situaci, důsledcích a vyhlídkách do budoucna. Ze setkání bude pořizován zápis pro ty, kteří se nemohli zúčastnit. Zaměříme se zejména na otázky:
Kůrovec – jaké jsou příčiny jeho rozsáhlého šíření? Jak lze proti tomu bojovat? Zasahovat nebo nezasahovat? Kůrovec jako příležitost - dojde k obnově lesa v přirozenější, udržitelnější podobě?
Jakou roli hraje, zda je les v CHKO? Jaké má CHKO pravomoci?
Jaké jsou legislativní povinnosti pro vlastníka/správce lesa?
Je potřeba změnit hospodaření (např. holoseč vs. jednotlivé kácení)? Je potřeba legislativních změn pro lesní hospodaření?
Jaká jsou doporučení/způsoby pro efektivní obnovu kalamitních ploch? Co sázet místo smrků? Jak více využít přirozených procesů?
Jak se občané mohou zapojit do sadby (viz akce na Rejvíze, Bruntál)?

Samozřejmě prostor bude i na vaše dotazy, sdílení zkušeností, kontaktů a pozvánek na další akce.

Co je Ranní klub?
Je to prostor pro každého, kdo chce diskutovat nad lokálními problémy nebo jen naslouchat u šálku dobré kávy nebo čaje. Ranní klub je diskuzní setkání lidí, které zajímá rozvoj Jeseníku a chtějí svým dílem přispět.
https://www.sudetikus.cz/cz/nase-aktivity/ranni-klub.html
14.04.2019
Velikonoční slavnost si lidé užili. I přes sněžení

„Letos jsme druhý rok po sobě měli slavnost spíše vánoční, nicméně všichni jsme to statečně zvládli,“ poznamenala s úsměvem Markéta Turková z pořádajícího spolku Sudetikus.

Na pódiu se představily šikovné děti z jesenických školek, místní pěvecké a folklorní soubory. Součástí akce bylo tvoření velikonočních ozdob, novinkou pak soutěž o nejvypečenějšího velikonočního beránka.

Zdroj: https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/velikonocni-slavnost-si-lide-uzili-i-pres-snezeni-20190414.html
https://sumpersky.denik.cz/zpravy_region/velikonocni-slavnost-si-lide-uzili-i-pres-snezeni-20190414.html
Předchozí | Dalšístrana / 3 12-24 z 31 novinek