Jesenický Den architektury se opět vyvedl!

Jesenický Den architektury se opět vyvedl!

03.10.2020
Den architektury slavil 10. výročí a Jeseník byl u toho! Tématy letošního jesenického ročníku byla tentokrát úskalí městského plánování a minulost a budoucnost náměstí Svobody. Jak akce probíhala?

Program byl zahájen v Kině Pohoda promítáním filmu Lidský rozměr o podobách veřejného prostoru ve městech, nástrahách městského plánování a vlivu nedomyšlených (nejen) dopravních opatření na kvalitu života obyvatel.

Po projekci se účastníci vypravili na komentovanou vycházku s historičkou a architektkou po náměstí Svobody, kde byl připomenut historický vývoj a proměny tohoto výjimečného místa. Návštěvníci se dozvěděli, že na místě parku na náměstí Svobody v minulosti stály domy, které byly zničeny při požáru, nebo že se na náměstí měl nacházet multifunkční dům s výstavními prostory a kinosálem.

Na závěr proběhla diskuze a společné přemýšlení nad návrhy úprav náměstí Svobody a přilehlých oblastí. Své poznámky s účastníky a pořadateli sdílel na dálku i jesenický městský architekt Tomáš Pejpek. Podněty, které vyplynuly z diskuze, jsou uvedeny v dokumentu níže a byly zaslány městskému architektovi.

Poděkování patří paní Bohumile Tinzové, vedoucí státního okresního archivu v Jeseníku, a architektce Petře Kovaříkové, které spolu se spolkem Sudetikus připravily letošní program a provázely účastníky vycházkou po náměstí Svobody. Velké poděkování samozřejmě patří všem účastníkům, kteří se zajímají o architekturu a veřejný prostor Jeseníku.

Akce proběhla s podporou Městských kulturních zařízení Jeseník, Města Jeseník a společnosti Naturfyt - Bio s.r.o. Den architektury na celostátní úrovni pořádá spolek Kruh, z. s.

Fotografie
IMG_20201003_145045.jpg
IMG_8124.JPG
IMG_8128.JPG
IMG_8133.JPG
IMG_8145.JPG
IMG_8147.JPG
IMG_8168.JPG
IMG_8169.JPG
Ke stažení