5. Dýňová slavnost Jeseník

5. Dýňová slavnost Jeseník

10.10.2021
Děkujeme všem za účast na Dýňové slavnosti!

Děkujeme všem za účast na včerejší Dýňové slavnosti - moc se povedla, a to díky vám všem, co jste se zapojili! Sdílíme fotky a videa od paní D. Macečkové. Všechny její fotky a videa jsou tady.

Další fotky jsou v albu tady - fotila je naše dvorní fotografka Zora Veichartová, které moc děkujeme za podporu touto formo, ve které je fakt dobrá.

Pokud máte své fotky, sdílejte je prosím veřejně s hashtagem #dynovaslavnostjesenik - aby je mohli vidět všichni, když zadají #dynovaslavnostjesenik do vyhledávání

Popis akce

Slavnost představila rozmanitá regionální řemesla, umělce a zájmové spolky z Jesenicka a Olomouckého kraje, oslavila úrodu, sklizeň a podzimní tradice. Celý areál bývalé klášterní zahrady zdobily dýně různých velikostí. Návštěvníci mohli nakoupit u 20 stánků s regionálními produkty, řemesly a občerstvením. Do doprovodného programu se zapojily nové i tradičně vystupující místní spolky a skupiny. Podrobný program je k nahlédnutí zde: https://www.facebook.com/events/933688210545388/ .

Užili jsme si hudební vystoupení regionálních skupin Down Beat Dixieland Band, Jeseničtí trubači a Silesian Country Band. V kouzelnickém stanu nejen pro děti vystupoval Kouzelník Mikuláš z Černé Vody. Na závěr si návštěvníci zatančili na diskotéce s jesenickým DJ-em Ivem Petřkovským, zatímco byly zapáleny svíčky ve vydlabaných dýních pro tu pravou podzimní atmosféru.

Návštěvníkům se představily sociální služby pro nevidomé a slabozraké pod záštitou organizace SONS, z.s. Prezentoval se také klub air-softu. Do doprovodného programu se zapojilo 9 spolků nebo organizací z regionu. Tvůrčí dílny připravilo místní Středisko volného času Duha, Mateřské a rodinné centrum Krteček, Eduart, z.ú. - spolek zabývající se vzděláváním, a Klubík Montessori. Jeseničtí aktivní senioři se zapojili s bazárkem.

Součástí akce byly komentované prohlídky hvězdárny a zahrad SVČ Duha. Po celou dobu akce se mohli návštěvníci fotit v dýňovém fotokoutku, svézt se v kolotoči na kliku nebo se pobavit u střelnice. K dispozici byla obří šachovnice – zapůjčil ji Šachový klub Jeseník – a hrací figurky-dýně. Pro děti byla připravena „Stezka dýní“, kdy u různých stanovišť plnily úkoly a získávaly razítka do herní karty.

Do dýňových soutěží se zapojilo více než 50 účastníků (často celých rodin). Pět soutěžících dovezlo obří dýňové giganty, které se jim povedlo vypěstovat na zahradách, 11 účastníků přineslo domácí dobroty z dýní uvařené či upečené. Dalších 35 doneslo vlastnoručně vyřezané dýňové bubáky různých tvarů nebo jiné výrobky z dýní, a pak se utkali v soutěži o toho nejkrásnějšího.