O nás

Spolek Sudetikus je dobrovolným sdružením obyvatel Jesenicka s cílem oživit dění v Jeseníku a zapojit do dění samotné obyvatele. Věříme, že Jeseník má obrovský potenciál jak co do své geografické polohy tak co do svých obyvatel. Upozorňováním na zajímavé opomíjené lokality a podporou a zapojením obyvatel do dění chceme tento potenciál pomoci rozvíjet. 

Jsme aktivní v různých směrech.

Jesenické trhy

Hlavní aktivitou jsou Jesenické trhy - které se dále dělí na farmářské trhy a tématické slavnosti - Velikonoční, Sousedskou, Kejklířskou a Dýňovou. Na farmářských trzích můžete nakoupit produkty od místních výrobců farmářů a zpracovatelů, čerstvé sezonní ovoce, zeleninu a bylinky z místních zahrad a mnoho dalšího.Poslechnete si tu i místní muzikanty a umělce v rámci veřejné kulturní platformy, která je jejich součástí. Slavnosti májí svůj doprovodný program - hudební, taneční, divadelní a jiná kulturní vystoupení, přednášky, diskuze a tvořivé dílny. Prodejci, vystupující i lektoři na trzích a slavnostech jsou převážně z okruhu 100 km kolem Jeseníku - viz mapa.

Hlavním cílem Jesenických trhů je zajistit, abychom v našem regionu mohli prodávat, co zde vyprodukujeme a vyrobíme, a aby si to od nás mohli pravidelně kupovat naši soudedé a místní. Dalším cílem je oživit Masarykovo náměstí, vytvořit místo pro pravidelná setkávání a obohatit společenský život. Organizací trhů chceme také podporovat místní ekonomiku, zdravé stravování a způsob života šetrný k přírodě a bohatství Jesenicka.

Pomáháme také organizovat Design zónu s workshopy na festlivalu SOS festival v Minipivovaru Jeseník, kde můžete nakoupit originální produkty nadaných umělců z Jeseníku.

Ranní kluby

Cílem těchto setkání, které se konají každou 1. středu v měsíci ve Zdravé kavárně na Vodní ulici, je diskuze nad lokálními tématy a podpora rozvoje města. Jejich význam je nejen ve výměně názorů na aktuální témata, ale také setkání samotném, sdílení novinek a nápadů, výměně kontaktů a navazování spolupráce.

Restaurant Day

Tento pouliční festival jídla má za cíl nejen rozšířit nabídku pokrmů, které můžete ve městě ochutnat, ale také podpořit kreativitu lidí, dát jim možnost se ukázat s tím, co umí uvařit či upéct. Akce je milým sousedským setkáním, kde lidé sdílejí recepty, ale i kontakty - což má vliv na rozvoj spolupráce a rozvoj nových podnikatelských nápadů v oblasti gastronomie.

Vzdělávání

Snažíme se rozšířit nabídku vzdělávacích aktivit ve městě, zejména takových, které vedou k samostatnosti a udržitelnosti regionu, zapojení talentovaných obyvatel, rozvoji řemesel. V roce 2017 jsme pořádali kurzy pletení pomlázek, plstění vlny, výroby vlastnoručně šitých barefoot mokasín nebo dárkových tašek z papíru či recyklovaných materiálů.

Dále také ve spolupráci s organizací Quiz Crew pořádáme veřejné kvízy v kavárně Ennea, a to každé 1. pondělí v měsíci. Cílem je oživit si základní znalosti a zároveň se dobře pobavit lidmi v týmu a smysluplně trávit volný čas. Kvízy podporují setkávání lidí, v mezičase mezi jednotlivými koly i po kvízu mají lidé čas probrat novinky ze života.

Kultivace městského prostoru

Zajímáme se o to, aby Jeseník byl příjemnějším místem pro život. V roce 2017 jsme spoluorganizovali výsadbu nové třešňové aleje v Jeseníku. V roce 2018 plánujeme oživovat letní divadlo ve Smetanových sadech a tím upozornit na nutnost jeho rekonstrukce.

Členové spolku

Napsali o nás

 

100 km radius od Jeseníku
100 km radius od Jeseníku