Datum21.10.2018

Také letošní třetí ročník Dýňové slavnosti v Jeseníku oslavil sklizeň a úrodu. Regionální produkty na jarmarku se nabízeli už od desíti hodin. Odpoledne pak začal také bohatý kulturní program. Kromě toho si návštěvníci zasoutěžili nebo vyráběli různé maličkosti.

Slavnost zahájili ve dvě hodiny fanfáry Trubačů Lesů ČR pod vedením Renaty Jeřábkové. Dále se představili děvčata z tanečního centra Yesdance, po který si s návštěvníky zatančil také robot týmu R. U. R. jesenického gymnázia. Na programu bylo dále divadlo Láska a smrt, povídání o řeči zvířat a nakonec se rozezněly tóny dua No Tiddlers. Stejně jako při dalších slavnostech se i na Dýňové nacházel tvořivý stan, pod ním si rodiče s dětmi vyrobili s pomocí MRC Krteček třeba lucerničky. Kdo měl chuť zapojit své mozkové buňky, mohl si zahrát dámu, při níž místo figurek táhl dýněmi.

Kromě toho se přímo na slavnosti uskutečnili tři soutěže, a to o nejlepší dýňovou polévku, o největší dýni a o nejhezčího dýňového bubáka. K dispozici pak byl fotokoutek, kde si příchozí pořídili vtipné fotografie. V následné fotosoutěži se pak hodnotila nejoblíbenější fotka z Dýňové slavnosti. Všichni vítězové obdrželi zajímavé ceny.

Stejně jako při každé akci spolku Sudetikus bylo cílem trhové slavnosti oživit veřejný prostor, podpořit místní ekonomiku, místní spolky, sousedské vztahy a dát příležitost ukázat lidem, co v nich je. Akce se uskutečnila s podporou Olomouckého kraje, města Jeseník a dalších.